2 února, 2024

Svačiny pro děti

Přemýšlíte, co dát dětem ke svačině, aby byla zdravá a zároveň dítěti chutnala?
SkoupaAdela_CB
Mgr. Adela Skoupá, výživová poradkyně a lifestyle coache

Jak moc se liší jídelníček dětí a dospělých, pokud mluvíme o klasickém, vyváženém a zdravém jídelníčku?
Vyvážený jídelníček dospěláka a dítěte je v podstatě velmi podobný, i proto bychom měli začít jako rodiče především u sebe a své stravovací návyky pak přirozeně přenášet na děti. I přes podobnost je ale stravování dětí v mnohém odlišné. Jídelníček dítěte musí především zohlednit potřeby rostoucího a vyvíjejícího se organismu. A růstem nemyslíme jen nabývání na výšce a váze. Velmi náročné fyziologické procesy si vyžaduje neuro- a psychomotorický vývoj či vývoj v oblasti psychosociální. S věkem potřeba energie na kilogram hmotnosti klesá, první půl rok života je na přísun energie nejnáročnější, v patnácti letech je to už cca o polovinu méně (na kg hmotnosti).

Kolikrát denně by dítě mělo jíst?

Minimálně 5–6krát denně. U menších dětí v batolecím věku i vícekrát. Více porcí jídla můžeme zaznamenat také samozřejmě u kojenců. Dle filozofie přirozeného kojení by mělo dítě mateřské mléko pít, kdykoli si o to žádá, a to může být poměrně častěji nežli 6krát denně. I když nejde principiálně o potřebu jídla.

Jak by měla vypadat zdravá svačina?

Pojďme si říct třeba u malého, ročního dítěte, které přechází z mateřského mléka či náhražky mléka na pevnou stravu?
U ročního dítěte by se už měla v jídelníčku několikrát denně objevovat dobře stravitelná zelenina a také ovoce. A právě obě svačiny, dopolední i odpolední, by měly obsahovat ovoce v různých formách, vždy ale bez přislazení. Dobrou variantou jsou celé kusy ovoce nebo ovocná pyré či želé bez přidaného cukru. Další volbou může být zakysaný mléčný výrobek (středně tučný jogurt) ochucený vlastním ovocem. Do svačin bychom měli zahrnovat i kousek zeleniny.

A jak u dětí ve věku 3–6 let?

Svačinky už nabývají na objemu, samotné ovoce by už stačit nemuselo. Pravidelně se může objevovat celozrnné pečivo s domácími pomazánkami či čerstvým sýrem. I nadále zařazujeme středně tučné jogurty společně s ovocem, popř. i ovesnými či jinými obilnými vločkami. I přesto, že v tomto věku je pro dítě vláknina mnohem lépe stravitelná, pořád musíme s jejím množstvím nakládat opatrně. Například zvolíme-li celozrnné pečivo na svačinu, nepřeháníme to se zeleninou.

Mělo by se lišit složení dopolední a odpolední svačiny?

To je velmi individuální, řídíme se rytmem dítěte a jeho denními aktivitami. Pokud má dítě problém se snídaněmi, pak myslíme na to, že dopolední svačinkou bychom měli příjem živin a energie dohnat. Nenuťme tedy děti k velkým snídaním, raději jim dopřejme později bohatší svačinu. Ta odpolední pak může být menší, nebo naopak větší, ale rozdělena do dvou porcí – jedna před cvičením v pohybovém kroužku a druhá po něm.

Co je vhodné dětem dávat….

Základem svačin by mělo být vždy ovoce a také zelenina. Zapomínat nesmíme ani na bílkoviny, které jsou zásadní nejen pro vývoj, ale také například pro sílu imunity. Nabízí se tvarohové pomazánky nebo ty z čerstvých sýrů nebo luštěnin. Ne všechny děti zeleninu nebo luštěniny milují, ať se snažíme sebevíc. Proto se nabízí mnoho receptů na domácí pomazánky či dezerty, ve kterých můžeme toto vše pěkně schovat. Na druhou stranu je dobré u dětí budovat uvědomělé jedení i těchto potravin.

Co není vhodné na svačinu?

Rozhodně se nehodí přespříliš doslazované potraviny. Proto bychom měli volit raději neochucený jogurt s ovocem než kupovaný přislazený smetanový dezert. Raději domácí ovocný koláč než kupovaný muffin. Vhodné nejsou ani příliš slané potraviny. Samotný rohlík je pro malé dítě slaný ažaž. Zapomeňme tedy na různé slané krekry nebo nekvalitní uzeniny.

Co je třeba možné nabídnout k svačině jednou začas?

Jako máma tří dětí vím, že občas musím povolit nějakou tu sladkost. A na ty „zdravé“ my především už ta nejstarší prostě neskočí. Jak u sebe, resp. dospělých, tak u dětí nemám rozhodně problém s dezerty z kvalitních surovin připravovaných tradičními postupy. Takže domácí bublanina či kvalitní zmrzlina může určitě léto dětem občas zpestřit.

 

Odpovídala:

Mgr. Adela Skoupá
výživová poradkyně a lifestyle coache
Je absolventkou Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci v oboru Tělesná výchova a sport. Zkušenosti v oblasti zdravého životního stylu čerpala přes 20 let v různých oblastech – nejprve jako vrcholový sportovec či manažer sportovního studia, později jako produktový manažer NUTREND D.S., a.s. Posledních 13 let se věnuje individuálnímu poradenství v Centru Petra Havlíčka a školením ve firmách a sportovních klubech a organizacích. Publikuje v časopisech Dieta, Maminka, Moje psychologie, Žena a život, na webu Teta Inspirace a jiných.

Recepty

Banánové lívance

Ingredience:

3 větší banány
3 menší vejce
3 lžíce rozemletých ovesných vloček nebo 3 lžíce špaldové mouky (lze použít také třeba pohankovou, nebo rýžovou – pokud potřebujete bezlepkovou variantu)
čekankový sirup na ozdobu
ovoce dle chuti na ozdobu
bílý jogurt, zakysaná smetana nebo tvaroh – k podávání

Postup:

Banány nastrouháme, přidáme vejce a vločky nebo mouku a řádně promícháme. Pečeme na vyhřáté pánvi, kterou jsme předtím vytřeli olejem (ale lze péct i nasucho). Ideální dát tuk na začátku a pak již pokračovat bez tuku. Pečeme na jedné straně, dokud se na povrchu nezačnou dělat bublinky, poté otočíme a dopečeme asi 1–2 minuty. Ideální je pánev na začátku rozpálit a pak teplotu stáhnout o jednu třetinu.

Tip:

Podávejte s ovocem a jogurtem a dozdobte čekankovým sirupem. Pokud máte trochu fantazie, můžete dětem naaranžovat jako zvířátka, obličeje apod.

Domácí granola

Ingredience:

1 kg ovesných vloček
4 banány
100 g loupaných mandlí
5 lžic čekankového sirupu
Do zapečené granoly můžete přidat: rozinky, brusinky, sušené banány nebo ananas, dle své chuti. Lepší variantou je ale přidat ovoce sušené mrazem.

Postup:

V míse smícháme vločky, nastrouhané banány, čekankový sirup a mandle. Pořádně prohněteme a dáme na plech, který jsme vyložili pečicím papírem. Pečeme asi 30–40 minut v rozehřáté troubě na 180 °C. Případně hlídejte a občas promíchejte, aby se vám granola nespálila. Poté vyndáme z trouby a necháme na vzduchu vychladnout. Pozor, díky banánům se vám může zdát granola vlhčí. Pak můžete péct ještě cca o 5 minut déle a nechat na vzduchu ideálně přes noc, než dáte do uzavíratelných sklenic.

Borůvkové muffiny

Ingredience:

300 g špaldové mouky
150 g třtinového cukru
2 banány
3 vejce
100 ml řepkového oleje
250 ml mléka nebo rostlinného nápoje
200 g borůvek
1 kypřicí prášek do pečiva
špetka soli
3 lžíce vody

Postup:

Vejce rozdělíme na žloutky a bílky. K bílkům přidáme sůl a vyšleháme tuhý sníh. Ke žloutkům přidáme cukr, vodu a olej a šleháme do jemné hmoty. Mouku smícháme s práškem do pečiva. K vyšlehané směsi ze žloutků přidáme mouku, nastrouhané banány, borůvky a vše promícháme. Nakonec do těsta vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Těstem plníme košíčky nebo formu na muffiny. Ideálně do 2/3, těsto ještě nabyde. Můžeme posypat špetkou ovesných vloček. Pečeme ve vyhřáté troubě asi 35–40 minut na 180 °C.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}