Společnost Philips realizovala v Česku a na Slovensku rozsáhlý průzkum, ve kterém se ptala rodičů, co je těší a co naopak trápí. Zjistila, že maminky mají často pocit, že na všechno zůstaly samy, zatímco tatínkové tápou, jak se do rodinného života zapojit. Nejvíce problémů, ale dokáže vyřešit upřímná komunikace. Když však máme doma plačící dítě, jsme vyčerpaní a nevyspalí, takzvaně nám tečou nervy tak může být pozdě na to, se s chladnou hlavou bavit o rozdělení domácích prací. Proto, pokud jste právě v očekávání či plánujete potomstvo, byste se měli s předstihem dohodnout a předejít zbytečným konfliktům. Značka Philips Avent ve spolupráci s odborníky i samotnými rodiči sestavila 5 přínosů, které vám komunikace před narozením dítěte dá.
Kvalitnější vztah
Pokazit si krásné vzpomínky na dětství našeho miminka hádkami by byla velká škoda. V průzkumu Philips 88 % rodičů uvedlo, že společné zážitky s dítětem jim přinesly radost. Tři čtvrtiny z nich také vnímají svého partnera ještě lépe než dříve, když vidí, jak se stará o dítě, a rodina dává jejich vztahu nový smysl. 65 % párů společná péče o dítě stmelila. „Rodičovství nás s manželem rozhodně sblížilo, porodem počínaje a nikdy nezavřenými dveřmi na záchod konče. I když ani jeden nejsme jak ve vztahu, tak jako rodič dokonalí, tak věřím, že společně zvládneme všechno. Jsme tým,“ říká moderátorka podcastu Mámy sobě Andrea Antony.
Maminka nebude na všechno sama
Lidstvo dříve žilo ve velkých komunitách, kde se setkávalo několik generací, a tak každé dítě mělo spoustu babiček, tetiček a kamarádů. Dnes se však situace změnila, mladí lidé se často stěhují daleko od místa svého narození, babičky a dědečkové nemají tolik času, a tak starost leží téměř výhradně na rodičích. Průměrná maminka dítěte do 3 let obstará tři čtvrtiny péče o něj. Muži sice často namítají, že stačí nosit domů peníze, ale jejich partnerky mají většinou jiný názor. Jelikož se oba musí během prvních měsíců s dítětem spolehnout hlavně na sebe navzájem, je dobré si předem vzájemně vyjasnit představy. „Maminky často očekávají, že muž automaticky vidí, co je třeba udělat, a buď to udělá sám od sebe, nebo jim pomoc nabídne. Obě pohlaví však do velké míry mluví jinými jazyky, a tak i bez zlých úmyslů může dojít k nedorozumění. Muži totiž plnou myčku opravdu nevidí. Maminky se musí naučit si o pomoc říkat a přesně vyjádřit, co má partner udělat. Tatínkové konkrétní ‚návod‘ ocení. Zároveň největší pomocí, kterou mohou partnerce poskytnout, je nevytvářet si domněnky a jednoduše se jí zeptat, co potřebuje,“ říká peer konzultantka z organizace Úsměv mámy Hana Hetlinger.

Více času pro sebe a klidnější spánek
Právě s uživením rodiny souvisí to, že tatínci se potřebují do práce vyspat, a tak jsou málokdy ochotni v noci k dítěti vstávat. Na fyzickou únavu si v dotazníku stěžovala drtivá většina žen i mužů. K tomu se přidává nedostatek času pro sebe – u maminek je to pouhých 90 minut denně! A otcové na tom nejsou o moc lépe. V takto otupělém stavu je těžké vést klidnou diskuzi, nebo dokonce vůbec jasně myslet. Aby vše klapalo, jak má, a místo zmatku oba rodiče získali tolik potřebný prostor si odpočinout, je klíčové se dohodnout už na začátku.
Pečlivá příprava
Rodičovství znamená spoustu novinek, které musíte zajistit, od postýlky přes kočárek až po nákup roztomilého oblečení a dudlíků. Zvážit byste měli i pořízení chytré video chůvičky. K nejpokročilejším na trhu patří Philips Avent Premium Connected. Tato chůvička vybavená umělou inteligencí monitoruje spánek i dech miminka a dokáže analyzovat také jeho pláč. Díky tomu lépe porozumíte spánkovým cyklům dítěte a času, kdy je vzhůru. Funkce rozpoznání příčiny pláče zase odhalí až 5 možných důvodů, které vašemu miminku pokazily náladu, ať už je unavené, bolí ho bříško, má hlad, cítí se nepříjemně nebo je podrážděné. To se hodí zejména novopečeným rodičům, kteří se s různými dětskými zvuky teprve seznamují.

Mateřství bez stresu
Nevyžádané rady, porovnávání se s dokonalými životy ostatních lidí na sociálních sítích a touha po dokonalosti dokážou s vaší duševní pohodou pořádně zamávat. „Maminky si často nastavují nereálné cíle pod tlakem sociálních sítí a ve snaze být perfektními matkami. Musíme si však uvědomit, že není nutné ani možné za každou cenu dosáhnout dokonalosti. I když se vám zdá, že partner třeba oblékl miminko do neladícího oblečení, není to konec světa. Dítě kombinaci maskáčů s růžovými ponožkami určitě přežije,“ vysvětluje Hana Hetlinger. Dejte si proto už dopředu předsevzetí, že vás nic nerozhází a přistupujte k mateřství v klidu. Však je to krásné životní období, nikoliv soutěž.
Více informací o průzkumu a tipů pro klidné rodičovství naleznete na stránkách www.pecujme-spolu.cz
Ve spolupráci s Philips