Správné zacházení s miminkem (handling) je velice důležité. I když se snažíte být maximálně pozorní, někdy se můžete dopustit chyb. Pokud je opakujete neustále, může se stát, že dojde k odchylkám v pohybovém vývoji. A to nechcete. Jak tedy s kojencem manipulovat co nejsprávněji?
Co je handling?
Správná manipulace je taková malá alchymie. Jde hlavně o správné zvedání, pokládání, chování, přetáčení, přebalování či mytí zadečku. Zvedání a pokládání dítěte bude zejména v prvním půl roce vaší nejčastější činností. Proto je dobré vědět, jak s kojencem zacházet a dodržovat určitá pravidla. Že je to všechno intuitivní? Neplatí to automaticky. Je dobré vědět, co nedělat, abyste miminko dlouhodobě (i třeba nevědomky) nepoškodili.
Zásadní pravidla správné manipulace:
1. Jemnost a citlivost
S miminkem zacházejte pomalu a jemně, rychlé a zbrklé pohyby mu nesvědčí. Rychlých pohybů se totiž bojí, dráždí ho a nedivte se, že pak začne plakat. Na rychlou manipulaci dítě reaguje zvýšeným svalovým napětím. Pokud vaše dítě při manipulaci pláče, je to signál, abyste zpomalili.
2. Pozor na držení
Miminko vždy držte na kostních hmotách, jako je hlavička, hrudník, záda či pánev. Nikdy ho nefixujte za krční a bederní páteř ani za ramenní a kyčelní klouby, které přenášejí pohyby. Tím narušíte průběh pohybu i to, jak pohyb dítě vnímá. Zároveň je pro vás manipulace náročnější.
3. Hlava, krk a páteř
Hlavička dítěte by neměla být nikdy v záklonu, je to pro něj nepříjemné. Pamatujte, že miminko není hadrová panenka, která vydrží všechno. Nedotýkejte se ani krku. Dítě přidržujte za záhlaví, druhou rukou držte zadeček nebo stehno. Páteř kojence nevystavujte tlaku, což se může stát například tehdy, držíte-li dítě dlouho, už vás bolí ruka, a tak si miminko přitisknete silně k sobě.
4. Netahejte dítě za ruce a nohy
Snažíte se za dítě a chcete, aby se postavilo? Taháte ho ze sedu za ruce nebo za nohy? Nedělejte nic, co dítě neudělá samo! Manipulujte s miminkem na obě strany, tím se jeho svaly zapojí na obou stranách rovnoměrně. Dodávejte dítěti pocit bezpečí například tím, že než s ním začnete manipulovat, lehce se dotkněte jeho hlavičky nebo hrudníku.
5. Přebalování a koupání
Buďte opatrní při manipulaci s dítětem zejména při přebalování nebo při koupání. Stačí chvilka nepozornosti a kojenec může spadnout z přebalovacího pultu nebo z postele (pokud dítě přebalujete například na manželské posteli nebo gauči v obýváku). Nezdá se to, ale miminka se k okraji dostanou doslova rychlostí blesku. A zvládnou to i tehdy, když se ještě neumí sama přetočit z bříška na záda a obráceně.
6. Prevence pádů
Je tedy lepší investovat a pořídit si přebalovací pult s ohrádkou, která zabrání případnému pádu. Ani v tomto případě však nenechávejte dítě samotné na pultíku nebo na posteli. A úplně nejbezpečnější je podlaha – z ní není kam spadnout.
7. Zvýšená opatrnost při koupání
Při koupání pozor na vyndávání miminka z vaničky, aby vám nevyklouzlo. Menší děti můžete koupat v dětské vaničce přímo na zemi nebo na větším stole. Pády hrozí i u starších kojenců, zejména kvůli chodítkům. Ta ostatně nedoporučují odborníci i kvůli riziku nesprávného vývoje pohybového systému.
Náš tip:
Klubíčko: Poloha pro chování a přenášení miminka
Jde o oblíbenou polohu, ve které miminko můžeme chovat i přenášet z místa na místo. Jednou rukou držte dítě na zádech, druhou rukou mu podpírejte nohy a zadeček. V této poloze má dítě zakulacená záda a jeho hlava je opřená o váš hrudník. Pozor, na opěrné ruce by dítě nemělo sedět. Tato poloha je u miminek oblíbená, protože jsou blízko u maminky a navíc mají dobrý rozhled kolem sebe. Může také dítěti ulevit i při kolice.