21 února, 2025

7 věcí, které ovlivňují psychomotorický vývoj dítěte

Věděli jste, že psychomotorický vývoj dítěte ovlivňuje mnoho vnitřních i vnějších vlivů? Ty vnitřní dostane dítě do vínku a již je nelze ovlivnit, ale je dobré o nich vědět. S těmi vnějšími můžeme pracovat.
lucie jun
Lucie Jůn

VNITŘNÍ

1. Genetická výbava

Velice významně ovlivňuje vývoj dítěte a je to hlavní důvod, proč děti nemůžeme porovnávat. Každé dítě je z jiného „těsta“, není tedy dobré srovnávat ani sourozence.

2. Motivace a povaha dítěte

Povahu dítěte lze vnímat už u malých miminek. Velmi brzy zjistíte, zda je dítě pohodář a nic ho nerozhází anebo je dítě aktivní a čiperné a všechno chce poznat a osahat.

3. Vícečetné těhotenství

Pokud čekáte dvojčata či trojčata, je dobré si z pohledu psychomotorického vývoje jejich pokroky více pohlídat. Děti měly u maminky v bříšku méně místa a je jich správný vývoj by mohl být ohrožen.

4. Průběh porodu

Je dobré si uvědomit, že nešetrné zásahy v průběhu porodu mohou způsobit novorozenci různá poranění (blokády šíje či páteře, zlomeninu klíční kosti atd.), jejichž následkem může docházet k odchylkám v psychomotorickém vývoji.

5. Předčasně narozené děti

Miminkům, která přišla na svět dřív, je důležité dopřát potřebný čas k vývoji. Děti, které jsou narozené několik týdnů před plánovaným termínem porodu, by měly být v péči odborného fyzioterapeuta.

6. Svalové napětí

Každé děťátko se narodí s jiným svalovým napětím. Svalové napětí je odpor, jaký klade sval proti svému natažení. Některá miminka se narodí s normálním svalovým napětím (svalová normotonie) a jsou „tak akorát“. Některá miminka se narodí s nižším svalovým napětím (svalová hypotonie). Jsou to miminka měkoučká, ohebná, většinou povahově pohodáři, a vyvíjejí se pomaleji – trvá jim delší dobu, než si posílí svaly. Takové miminko je potřeba správně chovat a nosit, ale také často svlékat a motivovat je k jednotlivým dovednostem. Je vhodné i plavání a otužování. Některá miminka se narodí se zvýšeným svalovým napětím (svalová hypertonie), Jsou to děti napnuté, dráždivé, zvýšeně plačtivé. Nesnáší schoulené polohy v klubíčku, na podložce jdou hodně do záklonů. Péče o tato miminka bývá náročná, je dobé jim nabídnout pomalé zacházení, teplo, teplé koupele. Vhodné je nošení, mazlení a masáže, které dokáží miminko uvolnit.

VNĚJŠÍ

7. Rodiče a jejich působení

Patří sem celodenní péče o děťátko, jak se o ně staráme, jak je chováme, ukládáme, manipulujeme s ním, jak je oblékáme, jaké mu poskytujeme podmínky k pohybu, jak je motivujeme k poznávání nových věcí. I v tomto je přístup každého rodiče jiný, a miminka tak reagují odlišně.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}