Naučit dítě spát není jednoduché a asi bychom nenašli rodiče, který by o tom nevěděl své. Přestože chcete mít malé miminko v prvních měsících co nejblíže u sebe, je dobré, když se pokusíte zavést alespoň některá spánková pravidla.
Když nebude miminko dobře spát, bude podrážděné, nervózní a pláč i kňourání budou na denním pořádku. Většina spánkových poruch je totiž způsobená poruchami naučených asociací při usínání. Jak tedy na zdravé spánkové návyky u kojenců?
1. Pravidlo: Dbejte na pravidelnost a délku spánku během dne
Do půl roku to samozřejmě neplatí, protože miminka mají biologický rytmus, který trvá mezi 3–4 hodinami, a je jedno, zda je den či noc. Dítě se vzbudí, nají, usne, a tak pořád dokola zhruba do 6 měsíců. V té době už se začíná cirkadiánní rytmus podobat tomu, co máte vy.
V této době je vhodné začít dítě učit pravidelnosti. Nejen ve spánku, ale i v čase, kdy jí nebo kdy se baví. Pokuste se dodržovat pravidelný čas večerního uléhání a odpoledního spánku, tak aby dítě prospalo tolik, kolik ve svému věku má. Pravidelnost zlepšuje spánek, například i čas jídla a rozvržení denních aktivit.
2. Pravidlo: Dítě uspávejte unavené a ospalé
Někdy je těžké rozpoznat, jestli je vaše miminko dostatečně unavené, ale když se naučíte identifikovat signály únavy, bude to snadné. Nikdy neukládejte dítě do postýlky, když není ospalé. Ale neukládejte ho ani tehdy, je-li přespalé nebo přetažené. To by neusnulo.
Pokud dáte dítě spát odpoledne v 15 hodin a bude spát do 17, těžko po něm můžete chtít, aby usnulo v 19 hodin a spalo celou noc. Jak poznáte, že je miminko opravdu ospalé? Bude si třít oči, zívat, těkat očima nebo kňourat. To by pro vás měl být signál, abyste dítě uložili do postýlky.
3. Pravidlo: Rituály před usnutím
Usínání je stejně jako krmení rituál, který by si dítě mělo zažít. Pravidelné činnosti před spaním jsou důležité, protože navozují pocit jistoty a bezpečí. Všechno, co děláte před uložením do postýlky, by mělo probíhat v neměnném sledu, aby to bylo pro miminko příjemné a nijak ho to nestresovalo.
Koupání či mytí, houpání, zpívání, vyprávění, krmení by měly probíhat každý večer úplně stejně. K oblíbeným rituálům patří i kojenecká masáž, která miminko krásně zklidní a uvolní, navíc dotyky zvyšují pocit bezpečí.
4. Pravidlo: Teplota v místnosti? Raději nižší
Jak se vám spí v horké letní noci, kdy je teplota vzduchu více než 30 ? Zřejmě ne moc dobře. Na to myslete i ve chvíli, kdy se dítěti snažíte vytvořit spánkový režim. Miminko by mělo spát v pohodlném a příjemném prostředí, v pokoji by nemělo být moc teplo ani světlo. Malým dětem se lépe spí, když je chladněji, takže ani v zimě to s topením nepřehánějte. V noci by teplota neměla přesahovat 18–19 °C. Když se dítě v noci vzbudí na krmení, nerozsvěcujte, zvuky a světlo by měly být jako při usínání.
5. Pravidlo: Hračky, dudlík nebo plenka
V postýlce by nemělo mít miminko přemíru předmětů, tedy ani hraček. Přesto je skvělým pomocníkem při usínání například textilní plenka, dudlík nebo plyšový usínáček. Tyto předměty si bude dítě později spojovat se spaním, takže podvědomě bude vědět, že když vedle něj položíte usínáčka, blíží se čas ke spaní. Určitě by to však nemělo být nic, co je spojené s krmením (lahvičky a podobně). Láhev s pitím by jako prostředek k uklidnění sloužit nikdy neměla!
6. Pravidlo: Zvuky jsou potřeba, naprosté ticho nikoli
Snažíte se, aby miminko usínalo v dokonalém tichu? Nutíte ostatní členy rodiny, aby se ztišili, nepouštěli televizi nebo nezapínali myčku? Chyba. Až příliš ticha škodí. Některé zvuky, které miminko slýchalo v děloze, totiž byly i mnohonásobně hlasitější, než je třeba obyčejný vysavač nebo myčka.
Děti naopak zvuky potřebují, takže se nemusíte snažit všechno v bytě vypnout, když jde vaše ratolest spát. Samozřejmě je ale vhodné, abyste s miminkem před spaním „nebláznili“, volte spíše klidnější aktivity.