1. Důležitý je pevný řád a posloupnost výuky
Stejně jako u všech dalších sportů také u výuky plavání platí, že je důležité dodržet určitý řád. „Dítě musí nejprve perfektně zvládnout základní plavecké dovednosti, až pak je možné přejít k výuce těch dalších. Stejně je třeba přistupovat k výuce jednotlivých plaveckých způsobů. A z vlastních zkušeností musím říct, že je vždy mnohem jednodušší práce s absolutním neplavcem než s plavcem, který má zažité nesprávné pohybové stereotypy. V takovém případě se totiž nejprve musí špatný pohybový stereotyp odbourat a až pak se můžeme společně začít učit něco nového. Proto bych se moc přimlouvala za to, aby rodiče s důvěrou svěřili své ratolesti zkušeným a kvalifikovaným trenérům v plaveckých centrech,“ říká Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a provozuje i plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné nebo aqua-aerobic.
2. Společně s kamarády jde učení snáz
Stejně jako ve škole, také při výuce plavání platí, že pokud je ve skupině více dětí, učení je zábavnější, a navíc účinnější. „Když se rozhodnete učit dítě plavat sám jako rodič, čeká vás oba docela dlouhá a trošku nudná dřina. Myslím si, že pro výuku samotné plavecké lokomoce (pozn. red.: schopnost pohybu v prostoru pomocí svalové činnosti) je mnohem vhodnější a také výhodnější prostředí plavecké školy. Kromě trenéra s dlouholetou praxí, který dokáže zapojit do výuky i hru a zábavu, je tu totiž navíc k dispozici velká škála šikovných pomůcek,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová, která je sama maminkou čtyř dětí a její postřehy tedy vycházejí i ze zkušeností získaných při jejich výchově a výuce plavání.
3. Je důležité vidět a orientovat se i pod hladinou
Pro mnohé je to i teď v dospělosti nepřijatelné – mít pod hladinou otevřené oči! Přitom je to moc důležité! „Dítě, které si zvyká na vodu, by se mělo velmi rychle naučit mít pod vodou otevřené oči. Někdo to nedokáže ani v dospělém věku, ale skutečně jde jen o zvyk. Základem úspěchu je hned na začátku odstranění všech skřipců na nos a vodních brýlí,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová.
A proč vlastně je tak důležité vidět pod vodou? Protože jedině tak se dokážete pod hladinou dobře orientovat. „Při nácviku se dobře osvědčily barevné pomůcky nebo hračky, které se potopí, ale dobrou službu udělá i obyčejný hokejový puk,“ dělí se o svou zkušenost Štěpánka Štrougalová a doporučuje: „Při nácviku nemusíte dát hračku hned na dno. Stačí, když ji v ruce zanoříte pod vodu a dítě ji hledá – napřed jen s ponořením úst, postupně se zanořením celého obličeje. Postupně dávejte hračku níž a níž, až ji nakonec položíte na dno.“